Kamil Pokorný - fotopanoramatické prohlídky 360°

Vítejte ve virtuální jižní části Moravského krasu!


Technika jde dopředu, a tak je dnes běžné, prohlížet si nejenom statické fotografie, ale pomocí počítačové myši nebo prstu se po displeji rozhlížet doslova kolem - dokola!

    Rolovátko myši = zoom, kurzorem myši se rohlédnete, dvojklik = celá obrazovka...     >>> Další panorama >>>


Vnímám to jako revoluční krok nejen v dokumentaci míst a krajiny, ale i jeskyní!
A úžasnou možnost, rozhlížet se, jak to kolem vypadá a udělat si lepší představu, když se na místo nemohu podívat, nebo jej navštívit přímo. A právě to mne také fascinovalo, že se mohu na internetu tímto způsobem nejen podívat, ale doslova rozhlížet okolo a připadat si, jako bych tam byl skutečně! A o co více je to zajímavé, rozhlížet se po místech, kam se člověk nemůže dostat, nejen z finančních důvodů, ale jednoduše proto, že na nějaká místa je vstup zakázán, nejsou přístupná veřejnosti, a nebo tam veřejnost ani nesmí! A nebo - bylo by to pro někoho fyzicky náročné, až neřešitelné třeba pro starší lidi, vůbec se tam dostat.

Když jsem viděl první virtuální panoramatické prohlídky, samozřejmě mne napadlo, že by bylo úžasné, kdyby se takto dalo rozhlížet i po jeskyních!
A tak jsem se začal už asi od roku 2015 o 360° panoramatickou fotografii zajímat detailně - především, čím a jak to fotit. To jsem ještě netušil, že pomalu náročnější potom je, z výsledku dostat spojený celek, správně jej upravit a zase nechat rozkouskovat, a správně vložit spolu s prohlížecím programem do webových stránek tak, aby to vše správně fungovalo a zobrazovalo se tak, jak to člověk chce!

Více o tom všem se rozepisuji na mém samostatném webu Fotopano360.cz, který je v podstatě ještě stále rozestavěný, hlavně prohlížecí část jednotlivých panoramat, protože těch koníčků mám více a tento není na úplně prvním místě. A spíše to celé ještě zraje a zrát bude spolu s vývinem těchto fotografických technik a možností, čím a jak to fotit, protože stále ještě po několika letech lze říci, že tato oblast je v plenkách. Zvláště tedy, pokud chceme opravdu kvalitnější 360° fotky. Natož "na jedno zmáčknutí"... Sice už jsou doslova kapesní udělátka, která to panorama umí udělat na to jedno zmáčknutí, a přes mobilní aplikaci hned poslat a umístit během minutky třeba na facebook, ale u této varianty nelze zatím zdaleka hovořit o opravdu slušnější kvalitě. Pro malé okénko na Facebook to docela stačí, ikdyž ty přepaly a tmavá místa nemužu ani vidět, ale na nějaké zvětšení si na celou plochu obrazovky to rozhodně není.

Také je tu varianta, tahat těžký pevný stativ, těžkou lepší zrcadlovku, drbat se doslova s velice přesným uchycením objektivu na panoramatickou hlavu stativu a s dalšími nastaveními, hodně se modlit a pak strávit hodně času spojováním alespoň pěti snímků v aplikaci, a to celé znova pro každé místo a každé panorama! To jsem ale zatím spíše zavrhnul... Každopádně se postupně učím a zdokonaluji. Venkovní focení při dobrém světle, to by už nebyl problém, ale dělat dobrá panoramata v podzemí, to znamená správně vše nastavit a hlavně nasvítit! A zde se teprve ještě opravdu zdlouhavě učím - momentálně teprve řeším silná rozptýlená světla o stejné barevné teplotě. Tedy je to otázka do nich zainvestovat. A také do jiných věcí v životě, takže je to trochu otázka těch priorit, a úplně není kam spěchat, když ještě prostě nejsou snadnější udělátka s lepším rozlišením než 5K a hlavně s lepšími světelnými fotosnímači vůbec v nabídce...

Potěšte se zatím několika prvními pokusy:
<<- vyberte si konkrétní místo v levém meníčku,
    a nebo rovnou z celé této stránky: Ochoz a Říčky


autor
autor